Õnnetus hüüab tulles
Kes meist ei oleks end kõrvetanud või näppu lõiganud. Kergemad vigastused on osa elust – ja oluline osa – , et me õpiksime täielikult hetkes ja tegevuses kohal olema. Kui meenutad oma viimast traumat, pead ilmselt tõdema, et sellele eelnes mõtete virr-varr või mõne tugeva emotsiooni kogemine. Mida usinamad oleme väikeste hoiatuste nagu varbalöömine ignoreerimisel, seda enam endast kaugeneme ja seda tõsisemaks muutuvad traumad.
Vaatamata sellele, et jooga ülesanne on haiguste ja vigastuste ennetamine, võib neid ette tulla ka joogatunnis. Kui laseme meelemängudel (võrdlemine, analüüs, hinnangud, ülepingutamine, allaandmine, eeldamine jne) domineerida, ei märka me selles möllus enam oma keha signaale. Joogatundide esmane ülesanne ongi meelerahu loomine, et kehaga kontakt luua.
Kuidas vältida ülepingutamist ja ennetada vigastusi?
- Loe alljärgnev lõpuni.
- Sügavate ja püsivate muutuste/tulemuste saavutamiseks varu aega ja kannatlikkust.
- Kasuta häälestusmantraid teadlikult – need on mõeldud oma sisemise tarkusega ühenduse loomiseks ja praktikas juhatuse saamiseks.
- Kuula õpetajat ja järgi harjutuste juhiseid, sh kehanurkasid ja -joondatust.
- Kui kuulmine või nägemine ei ole väga terav, istu õpetaja lähedale.
- Suhtu tõsiselt asendi vastunäidustushoiatusse.
- Aktsepteeri oma keha “erivajadusi” ja ole tundlike piirkondadega leebe.
- Enne grupitunni algust tee soojendusharjutusi oma õrnadele kehapiirkondadele.
- Püsi asanasse sisenemisel ja väljatulekul tähelepanelik ja aeglane.
- Reguleeri harjutuste intensiivsus/tempo endale täna/hetkel sobivaks.
- Võta nii palju ja nii pikki puhkepause kui vajad. Märka ja võta vastu tunded, mis seda tegemast takistavad (süü, häbi jne).
- Kasuta vajadusel abivahendeid (nt istumiseks toestused või tool).
- Kasuta alternatiivseid asendeid. Selleks teavita õpetajat oma traumadest ja vigastustest.
- Kui sa ei saa asana variatsiooni kasutada, siis visualiseeri asendit. Kogu joogatunni kui energeetilise terviku kontekstis on ka sel toime.
- Usu, et tänane panus tänase võimekuse juures on piisav.
- Väldi pidevat silmade avamist, see viib tähelepanu kehast välja ja toidab meelepärdikut.
- Hoidu teiste jälgimisest ja võrdlemisest, see ei anna mingit infot endas toimuva kohta.
- Treeni end märkama meelemänge ja ära tundma ego-häält (sageli võistluslik, vali, hinnanguline, ärev).
- Treeni end märkama keha sõnumeid ja hinge-häält (enamasti vaikne, rahulik, mõistev, usaldav).
- Mõõdukust kõiges – kiiremini-kõrgemale-kaugemale ei ole alati parim.
- Eelista kvaliteeti kvantiteedile – pigem mine ühe praktikaga (õpetusega) sügavuti, selle asemel, et pidevalt “šopata” ja kõiges mööda pinda libiseda. Ka kehatunnetus tuleb süvenedes, st aja ja kogemusega.
- Tugev või ootamatu valu on alati oluline signaal kehalt. Seetõttu tee harjutusi kuni selle piirini. Kui saad valumärguande, tee asendis väike muudatus, et kehapiirkond lõdvestada, ja jätka harjutuse muude osadega.
- Asana täiustub seestpoolt väljapoole ning peegeldab meie sisemist avardumist ja paindlikkust. Seetõttu väldi välist survet asendi võtmiseks või selles püsimiseks. Luba sisemisel ja välisel koos kasvada.
- Joogatund on “käivitaja” ja et järgmisel päeval on enesetunne “kummaline”, on tavapärane ja mööduv, ning oleneb sinu puhastusprotsesside intensiivsusest. Kui miski siiski häirib või on püsiv, suhtle kindlasti õpetajaga.
- Ülepingutamisele võivad viidata ka peavalu, iiveldus ja peapööritus. Sel juhul tuleb samuti teha harjutuses paus ja jätkata siis, kui hea enesetunne on taastunud.
- Joogatades kuula ühe kõrvaga õpetajat ja teisega oma keha. Pea alati meeles, et sinu keha ekspert ei ole ükski treener, arst ega terapeut, vaid sina ise. Võta vastutus endaga toimuva eest.
- Säilita igas asendis austav suhtumine nii õpetuse kui enda vastu ning hoia meeles, et keha ei ole sulle midagi võlgu.
- Läbi mõni algkursus, kus õpid tundma tehnikate tagamaid ja õigeid võtteid.
- Pühendu, süvene, panusta! Vajadusel aeglusta, lihtsusta ja jätka.
Kundalinijooga on küll intensiivne dünaamiline joogastiil, aga võtmeroll on siiski hingamistehnikatel, keskendumisel ja meditatsioonil. Sageli on just rasked ja (esialgu) võimatud harjutused need, mis viitavad tähelepanu vajavatele vaimsetele ja emotsionaalsetele teemadele. Neutraalsuse ja rahu säilitamine, kui poosi ei saa parasjagu võtta, võib olla suurem väljakutse, kui poosis püsimine. Ja siin algabki jooga olulisim roll – “töö kõrvade vahel”.
Kokkuvõtteks: traumad ja õnnetused juhtuvad, kui me EI
Et seda vältida, tuleta endale pehmelt ja järjekindlalt ülaltoodut meelde. Aga tegijal juhtub ja kui oled siiski jõudnud vigastuseni, räägi sellest oma õpetajaga! Ta saab aidata taastuda, leida sulle hetkel ja edaspidi sobiva praktika ning kasvada juhendajana.